بنیانگذار، قصه یک برند خوشمزه

بنیانگذار، قصه یک برند خوشمزه

مک دونالد در فیلم

بنیانگذار، قصه یک برند خوشمزه

برادران مک دونالد هیچ وقت تصور نمی‌کردند، رستورانشان تبدیل به محبوب‌ترین رستوران زنجیره‌ای جهان شود و روزی مک دونالد در فیلم نیز ظاهر شود.

اکنون مک دونالد بزرگ‌ترین فست‌فود زنجیره‌ای در جهان است. اولین شعبه‌ی این رستوران در سال ۱۹۴۸ و توسط دو برادر به نام‌ ریچارد و موریس مک دونالد در کالیفرنیا راه‌اندازی شد. غذاهایی مثل همبرگر، چیزبرگر، سیب‌زمینی سرخ کرده و نوشابه در منوی اولیه این رستوران قرار داشت.
آن می خواستند، به سرعت غذایی خوشمزه، ارزان را به مشتریان خود تحویل دهند. لوگوی اولیه‌ی این رستوران با نام اسپیدی، همبرگری بود که روی سرش کلاه آشپزی قرار داشت.
در سال ۱۹۶۱ برادران مک دونالد امتیاز برند خودشان را به ری کراک فروختند. موریس مک دونالد در سال ۱۹۷۱ در سن ۶۹ سالگی در اثر سکته‌ی قلبی درگذشت. ریچارد نیز در سال ۱۹۹۸ و در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.

 

برادران مک دونالد

 

در سال ۱۹۶۲ این لوگو به منحنی‌های خمیده‌ی طلایی رنگی تبدیل شد و سرانجام در سال ۱۹۶۸ به شکل حرف M بزرگ با نوشته‌ی McDonald’s طراحی شد.
پس از ری کراک مدیریت این شرکت دست به دست گشت تا به استیو ایستربروک رسید.

رستوران های مک دونالد پس از هفتاد سال، در ۱۲۰ کشور جهان، غذاهای خوشمزه و لذیذ خود را به وسیله ۳۷۵٫۰۰۰ کارمند تهیه می کند و در ۳۶٫۹۰۰ شعبه در اختیار ۶۸ میلیون مشتری وفادار خود قرار می دهد.
منوی غذای مک دونالد همواره براساس آداب، ‌رسوم و فرهنگ هر کشور تغییر می کند تا بتواند غذاهای خود را با ذائقه‌ی مردم آن منطقه هماهنگ کند.

 

رستوران های مک دونالد

 

بهانه ای برای یک فیلم فود

زندگی بنیانگذار مک دونالد، فست فود زنجیره ای آمریکایی در فیلم سینمایی بنیانگذار (The Founder) به تصویر کشیده شده است. فیلم، نمایشی کلاسیک از رویایی آمریکایی است که در آن ری کراک رستوران فست فود برادران مک دونالد را به رستوران های زنجیره ای مک دونالد تبدیل می کند.
فیلمنامه بنیانگذار (موسس) توسط رابرت سیگل به نگارش درآمد و کارگردانی آن بر عهده جان لی هنلاک گذاشته شد، بازیگران این فیلم مایکل کیتون، لورا درن، نیک آفرمن، جان کارول لینچ و … هستند که در سال ۲۰۱۶ در کمپانی تولید و پخش فیلم واینستین (The Weinstein Company) ساخته شد.
هزینه تولید این فیلم ۲۵ میلیون دلار بود و توانست در اکران اولیه خود به فروش بیش از ۲۴٫۱ میلیون دلار دست یابد.
مایکل کیتون، بازیگر توانای آمریکایی که نقش ری کراک را ایفا می کند. چنین می گوید:

ری کراک، مانند بسیاری از آمریکایی ها که مهاجر بودند، مثل همه ما که مهاجر هستیم. زندگیش را ساخت و آدم خودساخته ای بود.

بنیانگذار (موسس) فیلمی است که زندگی ری کراک و مسیر موفقیت او را ترسیم می نماید. فیلم جدید لی هنکاک، در به تصویر کشیدن جاه طلبی های کراک بسیار خوب عمل کرده است. که صرفاً به ترفندهای بازاریابی و گسترش فعالیت تمرکز کرده و قدرت تاثیرگذاری و استراتژی های هوشمندانه کراک را برای تبدیل مک دونالد به یک برند مهم را به نمایش می گذارد.

 

بهانه ای برای یک فیلم فود

 

اوج جایگذاری محصول

جدای از جذابیت قصه فیلم بنیانگذرا (موسس) که به شرح سرگذت و موفقیت کارآفرینان آمریکایی می پردازد. با حضور برند معروف مک دونالد به عنوان هسته مرکزی فیلم، در واقع با یک جای گذاری محصول (Product Placement) صد در صد مواجه می شویم.
پر واضح است که در کنار جذابیت قصه، تیم بازاریابی مک دونالد به دنبال طراحی و اجرای کمپینی قوی برای ترویج مجدد و اعتباری برند محبوب خود در سرتاسر جهان بوده اند.
با توجه به هزینه فیلم و میزان فروش آن درمی یابیم این فیلم در اکران اولیه خود تقریبا توانسته است هزینه خود را باز گرداند. بنابراین در فروش رایت ویدیوئی به صورت DVD ، دیجیتال، تلویزیون های محلی، کابلی و ماهواره ای به سود قابل توجهی خواهد رسید. با یک حساب سرانگشتی در می یابیم. نه تنها این فیلم سرمایه ی خود را برگرداننده، بلکه به سود قابل قبولی نیز رسیده است.
استیو ایستربروک مدیرعامل فعلی مک دونالد با سرمایه گذاری در این فیلم توانسته است علاوه بر تولید یک فیلم تاریخ نگاری یا زندگی نامه ای خوش ساخت. بدون هزینه سربار در تمام نقاط دنیا برند مک دونالد را با افتخار اکران کند و ارتباطی موثر و هدفمند را بر اساس اهداف کمپین خود به دست آورد. اعتباری که بار دیگر وفاداری مشتریان مک دونالد را هدف قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *