فضاسازی برای حضور محصول (برند) در فیلم های سینمایی

فضا سازی برای حضور محصول (برند) در فیلم ¬های سینمایی

Product Placement & Branding

فضاسازی برای حضور محصول (برند) در فیلم های سینمایی

فضاسازی برای حضور محصول یا خدمات و هویت بصری در فیلم های سینمایی برای برندینگ (Product Placement) که اصطلاح دیگر آن (Embeded Marketing) است، چیست؟

گاهی کارگردان برای ایجاد حس واقعی در یک فیلم، ممکن است از برندهای خاصی استفاده کند. اما معمولا، قرار دادن برنامه ریزی شده برند و محصول در فیلم از سوی مالکین برند، بر اساس یک توافق از پیش تعیین شده انجام می شود که اصطلاحا به آن جای گذاری محصول یا (Product Placement) گفته می شود.

تامین نیمی از هزینه فیلم

بر اساس گزارش باکس آفیس در فیلم توای لایت ساگا (The Twilight Saga) که با بودجه ۳۸۵٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار در ۵ سری دنباله دار ساخته شده، با فروشی معادل ۳٫۳۴۶٫۱۵۷٫۰۵۶ دلار در سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ روبرو شده است. جالب است بدانیم در قسمت دوم این فیلم بیش از ۲۰۲ میلیون دلار از برندهایی مانند: (Apple, Belstaff, Jansport, Mercedes, Rainier, Steinway & Sons, Volvo) برای حضور برندها در فیلم دریافت شد، که تقریبا معادل ۵۲٫۴% از هزینه ساخت فیلم بود.

 

تامین نیمی از هزینه فیلم

 

برای نمونه می توان از جای گذاری محصول، کوله پشتی برند جان اسپرت (JanSport) در فیلم بلا، دختر کوچک و برندهای دیگری که دراین سریال حضور دارند، نام برد.

 

تامین نیمی از هزینه فیلم

 

رابطه بازیگر و محصول

نمونه دیگر از فضاسازی برای حضور محصول در فیلم کمدی بیزنس خطرناک (Risky Business) با بازی تام کروز است. دانش آموزی که خانواده اش برای تعطیلات او را تنها گذاشته اند از عینک آفتابی ری بن (Ray-Ban’s Wayfarer) استفاده می کند. جای گذاری محصول در این فیلم به قدری موثر بود، که باعث فروش۳۶۰٫۰۰۰ عینک در آن سال شد. این در حالی بود که ری بن دو سال قبل تنها ۱۸٫۰۰۰ عینک از این نوع فروخته بود و می-خواست خط تولید آن را متوقف کند.
پس از تجربه موفق، ری بن در سال های بعد در ۶۰ فیلم دیگر و شوهای تلویزیون اقدام به نمایش عینک به صورت جای گذاری در فیلم به اجرا درآورد.

 

رابطه بازیگر و محصول

 

۷ نکته های کلیدی جای گذاری محصول در سینما

در استفاده از راهکارجای گذاری محصول برای برندینگ محصول یا خدمات در فیلم های سینمایی، سریال های تلویزیونی یا نمایش خانگی و … باید به این نکات مهم توجه داشت :
۱) زمان اکران فیلم های سینمایی
۲) جاذبه فیلم برای مخاطب
۳) کنترل بر نحوه ی ارائه برند در فیلم
۴) اثر منفی بر برند
۵) واکنش جامعه نسبت به برند
۶) شرایط رقابت با رقبا
۷) نشان دادن بیش از حد و غیر عادی تصویر محصول و برند

7 نکته های کلیدی جای گذاری محصول در سینما

 

برگ برنده در جای گذاری محصول در سینما

جای گذاری محصول و برند می تواند به صورت نامشهود و غیرمستقیم در فضای داستان و رویدادهای فیلم یا در ارتباط با سایر عناصر فیلم باشد. بعضی شرکت ها مثل سونی محصولاتی را در گروه های مختلف یا مکمل هم تولید می کنند، از این گونه جای گیری در فیلم ها برای برندینگ برند اصلی و افزایش فروش سایر محصولات زیر گروه برند به عنوان یک نیروی سینرژی استفاده می کنند.

 

برگ برنده در جای گذاری محصول در سینما

 

با ورود ویدئو، بینندگان یاد گرفتند تا تبلیغات تجاری ابتدای فیلم ها را رد کنند و به سرعت به سراغ فیلم اصلی بروند. بدین صورت امکان داشت فرصت ایجاد شده برای حضور برندها در ابتدای فیلم از دست برود.

 

برگ برنده در جای گذاری محصول در سینما

 

یک راه حل ساده

اولین حضور برند در فیلم های سینمایی در سال ۱۸۷۶ به درخواست شرکت لیور برادرز که تولیدکننده صابون سان لایت در فرانسه، انجام شد.
متخصصان سینما و برندینگ با تاکتیک جای گذاری و حضور محصولات و برندها در میان برنامه های تلویزیونی و فیلم ها فرصت جدید و غیرقابل حذفی بوجود آورده اند، تا با هدف گیری نسل جوان (نفوذ در سبک زندگی) و تبلیغات غیرمستقیم، موفقیت های بزرگی را برای برندها رقم زنند.

یک راه حل ساده

 

نمونه برجسته در زمینه جای گذاری برند در سینما، درفیلم دور افتاده (Cast Away) با بازیگری تام هنکس است که به عنوان مأمور پست شرکت فدکس بر اثر سقوط هواپیما ۴ سال تمام در یک جزیره به تنهایی زندگی می‌کند.

یک راه حل ساده

 

در فیلم کارآموز محصول ۲۰۱۳ Internship)) دو دوست احمق وارد دانشکده گوگل می شوند. جایی که با هوش-ترین کارمندان گوگل حضور دارند، این دو احمق موفقیت های بزرگ و جالبی را در دانشکده کسب می کنند. در واقع این فیلم بر اساس سینما برندینگ و بسترسازی مناسب برای تبلیغات گوگل طراحی شده است.

یک راه حل ساده

 

برندینگ با طعم آماندا لوتس

بر اساس تقسیم بندی لوتز (Amanda D. Lotz)، برندینگ در فیلم های سینمایی و تلویزیونی در دو گروه قرار می گیرد. یکی روش تامین و اهدای محصول به فیلم است که باعث کاهش هزینه های تولید فیلم می گردد و دیگری با جای گذاری محصول و برند در فیلم بر اساس قرارداد مالی مشخص، اجرا می شود. در حقیقت بنا بر تقسیم بندی لوتز حضور برند و محصول در فیلم می تواند خیلی ابتدایی باشد و توجه زیادی را نسبت به برند جلب نکند و یا اینکه مشخص و پیشرفته باشد و حتی لوگو در فیلم دیده و نام برده شود.

در موارد دیگر ممکن است توافقاتی، برای همکاری متقابل بین مالکین برند و فیلمساز اتفاق بیفتد. خدماتی که توسط برند به عنوان حامی مالی یا اسپانسر (sponsorship) برای مراسم معرفی فیلم و یا تبلیغات فیلم انجام می شود و یا تجهیزاتی در اختیار فیلمساز قرار می دهد و متقابلا در فیلم یا مراسم افتتاحیه برند معرفی و یا در فیلم دیده شود.

برندینگ با طعم آماندا لوتس

 

اکنون روش هایی برای جای گذاری محصولات جدید در محتوای سریال های دنباله دار و طولانی که از گذشته موجود بوده و ساخت آن ادامه دارد با تجهیزات جدید دیجیتال میسر شده است.
برای مثال در صحنه ای از سریال نامبترز NUMB3RSابتدا یک میز بدون اشیای روی آن فیلمبرداری شد و بعدا محصولات روی میز با تکنیک های دیجیتال به آن اضافه شد.
در سینمای حرفه ای، مواردی وجود داشته که مشاوران برندینگ، به دلیل عدم تطابق برند با نوع استفاده در فیلم می خواهند که محصول و برندشان را از فیلم حذف شود و یا در جای دیگری استفاده گردد. برای مثال در سریالی که شخصیت جنایتکار فیلم، از خودرو بنز استفاده می کند. با اعتراض مشاوران برند شرکت بنز روبرو شد و فیلمساز مجبور شد با استفاده از تکنیک های دیجیتال و صرف هزینه های بالا لوگوی بنز را از روی جاسویچی شخصیت جنایتکار فیلم حذف کند.

در سینمای حرفه ای
بهتر است، فیلمسازان در فیلم های مهم خود از مالکین برندهای استفاده شده در فیلم اجازه بگیرند تا مشکلات احتمالی برای فیلمشان بوجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *