آیا فیلم کالای تند مصرف است ؟

آیا فیلم کالای تند مصرف است؟

آیا فیلم کالای تند مصرف است ؟

مدتی است در مورد این که آیا فیلم کالای تند مصرف یا FMCG است با همکاران خود در سینما و برندینگ به بحث و گفتگو می پردازم، اما هنوز پاسخ قاطعی برای این سئوال نیافته ام.

کالاهای تند مصرف یا FMCG

کالاهای تند مصرف یا FMCG به کالاهایی گفته می شود که سرعت فروش بالا، قیمت پایین و عمر مصرف کوتاهی دارند. این کالاها در اغلب سوپر مارکت ها ، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، داروخانه ها و … عرضه می شوند.
برخی از مواد خوراکی از قبیل انواع اسنک، کلوچه، شکلات و بیسکوییت، ژله، حبوبات، ادویه، چاشنی، سس، نوشابه، لبنیات، کنسرو تا محصولات آرایشی، بهداشتی و شوینده، DVD فیلم ها، سریال ها و انیمیشن ها، واکس، ژیلت، کیسه فریزر و زباله و … همه و همه جزو کالاهای تند مصرف به شمار می‌روند.
شرکت های تولیدکننده کالاهای تند مصرف به خاطر رقابت شدید در این بازار پر مصرف کار سختی را پیش رو دارند، چرا که وفاداری مشتری نسبت به برند در کالاهای تند مصرف کم است و به سختی به دست می آید، پس باید آن را حفظ کرد تا وفاداری مشتری پایدار بماند.
هر چند اگر کالای مورد نظر مشتری وفادار در دسترس نباشد، شاید او به چند سوپرمارکت دیگر هم سر بزند. اما امکان دارد به سرعت برندی دیگر را جایگزین کند!
پس وفاداری برای این کالاها محدود است و به همین دلیل متخصصان برند به خاطر رفتار مصرف کننده بر این عقیده هستند که برندینگ کالاهای تند مصرف یا FMCG، یکی از سخت ترین انواع برندینگ است.

 

کالاهای تند مصرف یا FMCG

,

صنعت سینما

اما از سوی دیگر صنعت سینما محصولی به نام فیلم را در محلی به نام سینما عرضه می کند. بدیهی است هر فیلم با عمر مصرف کوتاه خود، حدود۹۰ الی۱۲۰دقیقه و با قیمتی پایین از ۵٫۰۰۰ الی۱۵٫۰۰۰تومان در معرض دید مخاطبین قرار می گیرد.
اما نکته بارز این است که معمولا هر مخاطب فقط یکبار برای دیدن هر فیلم به سینما می رود و خیلی کم پیش می آید فیلمی را دوباره ببیند.
اکنون می توان نتیجه گرفت، نیازی به وفاداری مشتری برای خرید بعدی او نیست و بالطبع نیازی به برندینگ در سینما وجود ندارد؟!
اما سینما هنری جذاب و پُر کشش است که هر یک از ما را به دلیلی به سوی خود می کشاند و نهایتا منجر به انتخاب فیلمی در سینمای مشخصی می شود و ما از تجربه دیدن فیلم لذت می بریم و به دنبال تکرار این تجربه خوشایند خواهیم بود. البته نه با دیدن فیلمی تکراری!
شاید هر یک از ما بر اساس سلایق و علایق خود به سراغ ژانری خاص از سینما برویم. شاید هم به دنبال آثار نویسنده، کارگردان یا بازیگر مورد علاقه خود باشیم و اگر در سینمای مورد علاقه ما هر فیلمی را به نمایش درآید به آنجا خواهیم رفت. به هر حال هر یک از ما به عنوان مخاطب به نوعی مشتری وفادار یا موردی صنعت سینما خواهیم بود.
سینما، صنعتی است که با خلق یک اثر سینمایی به وسیله گروهی از عوامل متخصص سینمایی ( تهیه کننده، نویسنده، کارگردان، بازیگران و … ) می پردازد. تا با ارائه این محصول در مکانی به نام سینما ، آن را در معرض دید مخاطبان خود قرار داده و در پی آن به انتفاع مالی برسد.
بنابراین ایجاد ارتباط با مخاطب و خلق بازاری هدفمند و موثر بسیار مهم و حائز اهمیت است. در این راستا طراحی محصول باید بر اساس تقاضا باشد. یعنی بدانیم مخاطب به چه فیلمی علاقه دارد و حاضر است برای دیدن آن وقت بگذارد، پول بدهد و به سینما برود. قطعا استقبال از یک فیلم سینمایی دلایل عدیده ای دارد که از این منظر به آن خواهیم پرداخت.

در نگاه اول فیلم را به عنوان محصول و سینما را به عنوان محل عرضه محصول (محل اکران فیلم) در نظر می-گیریم. اما مخاطب چگونه با فیلم آشنا می شود و برای دیدن آن به سینما می رود.
پس برای فیلمی که وجود نداشته، نمی توان انتظار تجربه و وفاداری داشت. اما از سوی دیگر هر فیلم داری ژانری مشخص، نویسنده، تهیه کننده، کارگردان و بازیگران نام آشنا (پرسونال برندینگ) در عرصه سینماست که بیننده می تواند فیلمی موفق، جذاب و مورد علاقه خود را با آنان تجربه کرده باشد.

 

صنعت سینما

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی

به جز ژانر سینمایی، در بقیه موارد با افراد نام آشنای سینماست روبرو هستیم، که هر بیننده بر اساس توانایی، تخصص، تجربه، شهرت، شخصیت، زندگی شخصی و هنری آنان را دنبال می کند.
تمامی مواردی که از دست اندرکاران سینما بر شمردیم به شاخص های هویتی آنان ختم می شود، شاخص هایی که باعث تمایز مثبت و درنتیجه اقبال خوب بینندگان نسبت به آنان و آثار مرتبط به آنان است.
در برندینگ تمامی موارد فوق که در خصوص ستارگان سینما مطرح گردید باعث به وجود آمدن پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی می شود و این راز ماندگاری و وفاداری به هنرمندان برجسته و فرهیخته هنر هفتم است.
بنابراین توجه به برند شخصی دست اندرکاران سینما، سنگ بنای اولیه برای اثری ماندگار و در خور شأن مخاطبین اصلی سینماست.

برندینگ دفاتر تولید ، پخش فیلم و سینما

همانگونه که قبلا ذکر شد، اساس تولید یک فیلم خوب و پر مخاطب ابتدا با یک فیلمنامه مناسب شروع می شود. تهیه کنندگان حرفه ای فیلم با شناخت کافی از صنعت سینما، پس از انتخاب فیلمنامه به سراغ بهترین و مناسب-ترین عوامل برای تولید حرفه ای و با کیفیت فیلم می روند تا با اطمینان، اثری قابل دفاع و ممتاز را به دفاتر پخش فیلم و در پی آن به سینمادارا بسپارند و انتظار استقبال مخاطبین را داشته باشند.
در کشور ما مخاطبین شناخت کافی از تهیه کنندگان ، دفاتر تولید و پخش فیلم ندارند، اما اغلب ترجیح می دهند به سینمای مورد علاقه خود بروند.

حال اگر مخاطبین شناخت مناسبی از دفاتر تولید یا پخش فیلم داشته باشند و بدانند که فیلم خوب از دفاتر تولید فیلم خوب بدست می آید و بهترین کستینگ توسط تهیه کنندگان تراز اول سینما انجام می شود، از این پس به عنوان یکی از دلایل اصلی برای انتخاب و دیدن فیلم خواهد شد.

 

برندینگ دفاتر تولید ، پخش فیلم و سینما

 

کمپانی های معتبر فیلمسازی هالیوود نظیر والت دیسنی، پارامونت، یونیورسال، برادران وارنر، فوکس قرن بیستم، مترو گلدن مایر و سونی پیکچرز را همه می شناسند و به فیلم های آنان اعتماد می کنند.
بنابراین اگر دفاتر سینمایی تولید و پخش فیلم با توجه به سابقه دیرین خود تبدیل به برندهای نام آشنای سینما گردند به پشتوانه تجربه های موفق و ممتاز خود مورد اقبال خیل عظیم مخاطبان قرار خواهند گرفت.
این اعتماد، باعث آورده های سرمایه گذارن سینما برای تولید فیلم از یک سو و صاحبان صنایع از سوی دیگر برای حضور هدفمند برندهای خود در یک اثر متمایز سینمایی خواهد بود.
اما دفاتر پخش فیلم در این بازار مکاره چگونه موفق به ارتباط موثر و منجر به فروش در بازار سینمای ایران می شوند. بدیهی است مارکتینگ سینما امری تخصصی است و هر یک از دفاتر پخش فیلم بر اساس توان سنجی از فیلم های طرف قرارداد از یک سو و از سوی دیگر سینماهای طرف قرارداد، هر فیلم را برای اکران آماده می کنند و در این میان از کمپین های یکپارچه ارتباطات بازاریابی، روابط عمومی و تبلیغات استفاده می کنند.

 

هویت فیلم

از یک سو هویت به صورت عام و از سوی دیگر هویت بصری به صورت خاص نه تنها در تبلیغات ، بلکه در مارکتینگ و برندینگ استفاده می شود. بنابراین نباید از هویت فیلم سینمایی غافل شد، هویتی که برگرفته از فیلمنامه، نام فیلم و شخصیت های فیلم، ژانر فیلم، ستارگان سینما و دفاتر تولید و پخش فیلم است.
هویت بصری از طراحی صحنه و لباس، گریم و تیتراژ گرفته تا اقلام تبلیغاتی از قبیل طراحی لوگوتایپ، پوستر، استند، بیلبرد، سردر سینما، تبلیغات دیجیتال و … در معرض دیده های مشتاق بینندگان قرار می گیرد تا همه مخاطبان برای ملاقات با فیلم مورد نظرشان به سینمای مورد علاقه شان بیایند.
حال با همه این اوصاف، آیا می توان گفت: فیلم کالای تند مصرف است و می توان آن را برندینگ کرد؟
پاسخ برای فیلم های دنباله دار و سریال ها آری است، اما تا کنون جواب قاطعی برای فیلم های سینمایی نیافته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *